ترانس یا مبدل به دستگاه هایی گفته می‌شود که توانایی تبدیل یک مقدار به مقدار دیگر را داشته باشد؛ ترانس ها قابلیت تبدیل جریان با انرژی کم و ولتاژ بالا به جریان با انرژی بالا و ولتاژ کم را دارند، یعنی با ورودی بسیار کم، بیشترین بازدهی را دارند.

یک سیستم ترانس برق به این شکل عمل میکند که با توجه به ولتاژ برق شهر چند رله را که در سر های خروجی سیم پیچ ها قرار دارند تنظیم میکند. در واقع اصطلاحی که میتوان برای آن به کار برد این است که برق را به شکل پله ای تنظیم میکند.

به دلیل اینکه نوسانات برق شهر به صورت لحظه ای است ترانس برق در کمتر از چند ثانیه به جبران افت ولتاژ می پردازد و از آسیب دیدن لوازم برقی جلوگیری میکند. آنها میتوانند 20 ولت تغییر ولتاژ داشته باشند و این امر زمانی اتفاق می افتد که مقدار ولتاژ برق شهر به کمتر از 210 ولت یا بیشتر از 230 ولت رسیده باشد.

ترانس برق ولتاژ خروجی را بر روی یک عدد ثابت تنظیم نمی کند بلکه ولتاژ را بر اساس بازه مناسب و استاندارد تنظیم میکند. بازه تکنولوژی در ترانس برق بین 18 تا 22 ولت اختلاف دارد. در واقع تمامی این ویژگی های مثبت باعث شده است که شما دارای یک تکنولوژی با قیمت مناسب تر و هزینه نگهداری کم و سرعت سوییچ بالاتر و تعمیرات پایین تر باشید.