انجام کارهای حسابداری به صورت روزانه و حرفه‌‎ای ممکن است سخت و وقت‏‌گیر باشند، از این رو حسابداران به یک نرم افزار برای نظم و سرعت بخشیدن به کارهای خود نیاز دارند. اگر به دنبال خرید بهترین نرم افزار حسابداری هستید یا اینکه قصد تعویض نرم افزار قبلی خود را دارید، پیشنهاد می‏‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با ویژگی‌ها و اطلاعات بهترین برنامه‌‏های حسابداری آشنا شوید.

از ویژگی‌های بهترین نرم افزار حسابداری می توان به
• پشتیبانی مناسب  
• قیمت مناسب  
• امکانات مناسب  
• کاربری آسان  

اشاره کرد. اما آیا عبارت “بهترین نرم افزار حسابداری” عبارت درستی است؟ این سوال بسیار فریبنده است ولی سوال صحیحی نیست. زیرا که چیزی به نام بهترین به معنای عام آن وجود ندارد. اما چرا این سوال را می پرسیم و در مورد آن جستجو میکنیم و از دیگران برای پاسخ به آن مشورت می خواهیم ؟ زیرا ما به عنوان انسان همیشه طالب بهترین ها هستیم. اگر به ما باشد ما می خواهیم ترکیب بهترین، ارزان ترین، با کیفیت ترین، جامع ترین، سریعترین و بسیاری ترین های دیگر را در یک محصول و در بحث ما در یک نرم افزار در کنار هم داشته باشیم. اما چنین چیزی ممکن نیست. بعضی از این صفات با هم تضاد دارند. پس مقالاتی را که با این عنوان و تا کنون خوانده اید فراموش کنید تا در این مطلب با نگاهی دقیق تر و واقعی تر به این موضوع بپردازیم .
قبل از اینکه بخواهید یک نرم افزار حسابداری عالی را انتخاب و خریداری کنید باید ویژگی‌های بهترین برنامه حسابداری را بدانید تا یک انتخاب عالی داشته باشید‌. به همین خاطر در این قسمت سعی داریم تا معیار های انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری را برای شما بیان کنیم.

پشتیبانی مناسب
قوانین مالیاتی و بیمه ای تغییر می کنند، تکنولوژی تغییر می کند. نیازهای کسب و کار شما تغییر می کند. کسب و کار شما توسعه پیدا می کند. کارشناسان مالی شما تغییر می کنند و این تغییرات بایستی از سوی شرکت فروشنده نرم افزار حسابداری با ارایه نسخه های جدید، آموزش های تکمیلی و رفع خطاهای احتمالی پشتیبانی شود. یک نرم افزار حسابداری خوب بدون پشتیبانی مناسب از سوی شرکت فروشنده عملا کارایی لازم را ندارد.
قیمت مناسب برای بهترین نرم افزار حسابداری قیمت مناسب هم در نظر گرفته می‌شود. البته نرم افزار حسابداری باید بر اساس قیمتی که دارد خدمات مناسب هم ارائه دهد.

امکانات مناسب
یک نرم افزار حسابداری عالی باید تمامی امکاناتی که یک حسابدار یا یک کسب و کار احتیاج دارد، در اختیار داشته باشد. این نرم افزار باید گزارشات مالی را درست ارائه دهد . برای انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری لازم است تا ابتدا گزینه هایی را که حداقل های مورد انتظار را ندارند از لیست خود کنار بگذاریم. در این بخش به ویژگی هایی از یک نرم افزار حسابداری اشاره می کنیم که داشتن آنها برای هر نرم افزار حسابداری ضروری است.

امنیت اطلاعات
اطلاعات مالی حساس ترین داده های یک واحد تجاری است. نرم افزار حسابداری بایستی بتواند از زوایای مختلف امنیت اطلاعات را تامین کند.
•جلوگیری از دسترسی یا تغییر اطلاعات توسط کاربر غیر مجاز
•حفاظت از اطلاعات مالی در مقابل باج افزارها و ویروس ها
•جلوگیری از سرقت اطلاعات توسط کاربر
•پشتیبان گیری منظم با قابلیت بازیابی اطلاعات

کنترل های داخلی و انسجام داده ها
اکثر نرم افزارها دارای ماژول ها و زیرسیستم های مختلفی نظیر نقد و بانک، انبار، خرید و فروش و … هستند. و تقریبا هر فعالیتی در این ماژول ها اثر مالی دارد و به صورت آرتیکل های سند در حسابداری ثبت می شود. این ساختار، پیوستگی و انسجام زیادی بین اطلاعات مالی نیاز دارد. و اگر کنترل های مناسبی در نرم افزار حسابداری تعبیه نشده باشد این انسجام دچار مشکل می شود و مغایرت های زیادی بین گزارشات زیرسیستم های مختلف بوجود می آید. یک نرم افزار حسابداری خوب با اعمال کنترل های دقیق، انسجام بین اطلاعات را حفظ می کند و مانع ایجاد مغایرت در گزارشات می شود.

حفظ کارایی با افزایش حجم اطلاعات
اطلاعات مالی برای سال های زیادی حفظ می شوند و معمولا مراجعه به اطلاعات سال های مالی قبل و گزارش گیری از آنها مورد نیاز است. در نرم افزارهای حسابداری مدرن تر پیوستگی بین اطلاعات سال های مالی نیز تبلیغ می شود و شما می توانید از یک تاریخ دلخواه در یک سال مالی تا تاریخ دلخواه دیگر در سال مال دیگر گزارش گیری کنید. از این روی لازم است تا یک نرم افزار حسابداری خوب قابلیت نگهداری و گزارش گیری از حجم بالای اطلاعات را داشته باشد و دچار مشکلات کندی در ثبت و گزارش گیری نشود.

گزارش گیری آسان و جامع
نرم افزار حسابداری بدون گزارش عملا بی فایده است و قطعا تمام نرم افزارهای حسابداری دارای قابلیت گزارش گیری هستند. اما باید در نظر داشته باشید که داشتن گزارشات زیاد در یک نرم افزار حسابداری نه تنها امتیاز نیست بلکه یک ایراد است. زیرا در زمان استفاده واقعی شما به سختی می توانید از بین ده ها گزارش، گزارشی که نیاز شما را برآورده می کند را پیدا کنید. یک نرم افزار حسابداری خوب باید به گونه ای طراحی شده باشد که در قالب چند گزارش اساسی اطلاعات مورد نیاز شما را به سادگی و البته به صورت کامل فراهم نماید.

کاربری آسان نرم افزار حسابداری
و در نهایت اینکه یک نرم افزار خوب باید کاربری آسان داشته باشد؛ یعنی هم یک حسابدار حرفه‌ای و هم یک حسابدار مبتدی بتوانند به راحتی با آن کار کنند.

شما می توانید با توجه به نیاز خود از محصولات نرم افزار برلیان بازدید نمایید:

نرم افزار حقوق و دستمزد برلیان (کاربرد: شرکت ها)

https://bcfeaf.portal.ir/product-32-2-2

نرم افزار ویژه حسابداری برلیان (کاربرد: شرکت ها)

https://www.hooshmandco.com/product-32-2

نرم افزار حسابداری برلیان 90 (انواع فروشگاه ها - شرکت های پخش)

https://www.hooshmandco.com/product-32